RaraNews

जागरण मिडिया प्रकाशित : २०७६/१/१५ गते
१८१ पटक

 

रूपन्देही । रूपन्देहीको शुद्धोधन गाउँपालिकामा कथित गैरदलित समुदायले विवाह भोजमा सहभागी नभई जातीय भेदभाव गरेको घटनाको मिलापत्र भएको छ। दक्षिणा दिएर भोज नखाई फर्केका कथित गैरदलितहरूले पीडित परिवारसँग माफी माग्दै सामूहिक भोज गर्ने सम्झौता गरेपछि विवाद टुंगिएको हो।

वैशाख ५ गते शुद्धोधन गाउँपालिका–५ फर्साटिकरस्थित आरती विकको विवाहको निम्तो मान्न आएका राजनीतिक तथा सामाजिक अगुवाहरुले दक्षिणा दिएर भोज नखाई जातीय भेदभाव गरेका थिए। नागरिक दैनिकमा समाचार प्रकाशन भएपछि यो घटनामा संलग्नलाई कारबाहीको माग चर्को रूपमा उठेको थियो। गाउँपालिकाको न्यायिक समितिले शुक्रबार रातिसम्म दुवै पक्षलाई छलफलमा राखेर भोज नखाई फर्केका गैरदलितले माफी माग्दै अब आइन्दा यस्ता घटना हुन नदिने र आफू पनि छुवाछूतविरुद्धको अभियानमा सामेल हुने सम्झौता गरी घटनालाई मिलापत्रमा टंग्याइएको हो।

गाउँपालिकाका अध्यक्ष किसुनचन्द्र चौधरी, उपाध्यक्ष एवं न्यायिक समिति संयोजक शान्तादेवी ज्ञवाली, जनप्रतिनिधि, जातीय छुवाछूत तथा भेदभाव अध्ययन अनुगमन समितिका सदस्य तथा दलित अधिकारकर्मीको रोहबरमा जातीय भेदभाव गरिएको ठहर गरिएको हो। जातीय छुवाछूत कानुनी रूपमा दण्डनीय रहेको तर समाजमा मेलमिलाप कायम गर्नुपर्ने र दुवै पक्षका रायका आधारमा न्यायिक समितिले मिलापत्र गराएको अध्यक्ष किसुनचन्द्रले बताए। उनले गाउँपालिका छुवाछूतमुक्त घोषणा भइसकेको तर व्यवहारमा त्यस्तो नदेखिएकाले अबदेखि यस्ता घटना हुन नदिने प्रतिबद्धता जनाएको बताए।

गाउँपालिकाकै पहलमा घटनामा संलग्न कथित गैरदिलत र अन्य सबै गाउँका अगुवाहरूलाई राखेर एक साताभित्र सहभोज र अन्तक्र्रिया कार्यक्रम गर्ने सम्झौता भएको आरतीका बुबा रामबहादुर विकले बताए। उनले आफूहरूको निम्तो स्वीकार गरेर आएको तर भोजमा सहभागी नभएकाले दक्षिणाबापतको रकम फिर्ता गरेको बताउँदै समाजमा मिलेर बस्न मिलापत्र गरेको जनाए। भोजमा सरिक नभएका कथित गैरदलितहरुले पीडितपक्षसँग माफी माग्दै अब आइन्दा छुवाछुत नगर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन्। विभेदकारीका तर्फबाट केशव अधिकारी र पीडितका तर्फबाट रामबहादुरले सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका छन्।

स्थानीयहरू केशव, आमा समूहकी अध्यक्ष रसमाया थापा, टोल विकास समितिका उपाध्यक्ष बालकृष्ण गैरे, आशिष केसी, डिआर कँडेल, गोकुल सुवेदी, कृष्णप्रसाद भण्डारी, गीता खनाल, चित्रबहादुर केसी, इन्दिरा डोटेलसहित २२ जना दक्षिणा दिएर भोज नखाई फर्केका थिए। भोज बहिष्कार गर्नेहरू अधिकांश नेपाली कांग्रेस र नेकपा समर्थक हुन्। भोज नखाएपछि पीडित परिवारले वडाध्यक्ष राजेन्द्र कँडेलमार्फत दक्षिणाबापतको ६ हजार तीन सय ५० रुपैयाँ फिर्ता गरेर न्यायको माग गरेका थिए।

समाजकै अगुवाहरूले भेदभाव गरेको घटनाले राष्ट्रिय रूप लिएपछि गाउँपालिकाले अगुवाइ गरेर मिलापत्रमा टुंग्याएको हो। गाउँपालिकाले हरेक कार्यक्रममा दलित समुदायको उत्थानका कार्यक्रमलाई प्राथमिकतामा राख्ने, टोल विकास समितिमा समावेशी प्रतिनिधित्वको ग्यारेन्टी गर्ने, छुवाछूतजन्य घटना हुन नदिने, घटना भए तुरुन्त कारबाही गर्ने सहमति भएको स्थानीय एवं घटना अध्ययन तथा अनुगमन समितिका सदस्य पदम विश्वकर्माले बताए। वैशाख ५ गते आरतीको विवाह सुनवल असामवासी टोलका रमेश रसाइलीसँग भएको थियो।

कानुनी रूपमा छुवाछूत दण्डनीय भए पनि समाजमा सहिष्णुता र सहअस्तित्वका नाममा भने मिलापत्रबाटै घटना टुंग्याउने गरिएको छ। जातीय छुवाछूत कसुर र सजाय ऐन २०६८ ले छुवाछुतलाई दण्डनीय एवं कैद गर्ने कानुनी प्रावधान बनाएको छ। तर कानुनअनुसार भने फैसला निकै कम मात्र हुने गरेको छ।

विनोद परियारले लेख्नु भएको यो समाचार हामीले नागरिक दैनिकबाट साभार गरेका हौं ।

प्रतिकृया दिनुहोस्
 • बारपाकका दलित बस्ती पालमुनि

  गोरखा । भूकम्पको केन्द्रविन्दु बारपाकको दलित बस्तीका बासिन्दा अझै पालमुनि छन्। भूकम्पपछिको पहिरोले घरबारी लगेपछि थातथलो छाडेर आरसीयूपीको भवन आसपास बस्न...

  जेठ ६, २०७६
 • विकले परियार विहे गर्दा दलित जनप्रतिनिधिबाटै बहिष्कार

   दलितले गैर दलित विहे गर्दा समाजबाट बहिस्कारदेखि अपमान खेप्नुपरेका समाचार नयाँ होइनन् । तर दलित केटा र दलित केटीबीच विहे...

  बैशाख २२, २०७६
 • जनप्रतिनिधिबाटै कुटिए दलित

  सप्तरी । विवाह गरेको दुई दिन नबित्दै प्रेमीका लिएर भागेका एक युवकका कारण सप्तरीमा आधा दर्जनभन्दा बढी दलित कुटिएका छन्। वडाअध्यक्षको...

  बैशाख २६, २०७६
 • व्यवस्थापन समिति अध्यक्षकै घरमा कुटिए दलित प्रधानाध्यापक

  म्याग्दी । धवलागिरि गाउँपालिका–५ भेडिखाल्टास्थित जनज्योति आधारभूत विद्यालयका प्रधानाध्यापक रेशमबहादुर विश्वकर्मा जातीय विभेदको सिकार बनेका छन् । विद्यालय व्यवस्थापन समितिकी अध्यक्ष...

  बैशाख १९, २०७६
 • जसको पानी चल्दैन…

  विराटनगर । मोरङको जहदा गाउँपालिका–३, जयरामपुरका घुरण ऋषिदेवकी छोरी रनियाकुमारी र स्थानीय सन्थाल समुदायका लालो मुर्मुले प्रेमविवाह गरे । तल्लो जातिसँग बिहे...

  जेठ ७, २०७६
 • छुवाछुतको अँध्यारो तस्बिर

  हाम्रो समाजले निर्माण गरेको भष्मासुर हो, जातीय विभेद र छुवाछुत । महाकाली मेची पदयात्राका क्रममा भेटिएका सयौँ तथ्य एवं दृष्टान्तले यसको...

  बैशाख १८, २०७६
 • पोखरामा प्रभातफेरी गरेर विश्व स्वच्छ व्यवसायी दिवस मनाइने

  विश्व स्वच्छ व्यवसायी संगठनको आह्वानमा नेपालमा पनि विश्व स्वच्छ व्यवसायी दिवस विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईदै आएको छ । स्वच्छ व्यवसायको...

  बैशाख २७, २०७६