RaraNews

जागरण मिडिया प्रकाशित : २०७४/९/१७ गते
५८२ पटक

भारत ।

अन्तरजातीय विबाह गर्ने जोडिका लागि खुशीको खबर आएको छ । अन्तरजातीय विबाह गरेकै कारण धेरै ठाँउमा गाँउ घर नै छोड्नु पर्ने बाध्यता छ । जातका आधारमा ठुलो बिभेद र अन्याय हुदै आएको भारतको दलित समुदायका लागि यो खुशीको खबर आएको हो ।

अन्तरजातीय विवाह गर्ने जोडिलाई प्रोत्साहन गर्ने उदेश्यले भारतमा २ लाख ५० हजार रुपैयाँ नगद दिइन सुरु भएको छ । यसरि प्रोत्साहन स्वरुप अन्तरजातिय विबाह गर्ने जोडिलाई सरकारबाट नगद रकम सन् २०१३ देखि नै दिन सुरु गरिएको भएपनि अपुरो जस्तै थियो । अन्तरजातीय विवाह गरेका त्यस्ता दम्पत्तीको वार्षिक आय  कम्तिमा ५ लाखभन्दा तल हुनुपर्ने ब्यवस्था गरेका कारण खासै प्रभावकारी नदेखिएपछि अहिले यसलाई खुकुलो पारिएको हो ।

भारतीय सञ्चार माध्यमका अनुसार सन् २०१५ मा जम्मा ५ जनाले मात्र यस्तो सहायता पाएका थिए । उतm पुरानो ब्यवस्था खासै प्रभावकारी नभएपछि अहिले आएको यो नयां ब्यवस्थाले एक वर्षमा कम्तीमा ५ सय जोडीको विवाह गराउने लक्ष्य लिएको छ । तर, यस्तो विवाह गर्ने जोडीको भने पहिलो विवाह हुनुपर्ने छ ।

बिभिन्न अध्यन अनुसंन्धान अनुसार जात ब्यवस्था र जातिय छुवाछूत भारतबाटै सुरुवात भएकाले त्यहाँ सबै भन्दा बढि जातिय उत्पिडन र बिभेद छ । भारतमा दलित समुदायको अवस्था ज्यादै दयनिय छ, उनिहरुको उत्थान, विकास र अधिकार प्राप्तीका लागि लामो समयदेखि बिभिन्न प्रयास हुदै आएको भए पनि भारतिय दलितको अवस्था जिउँका तिउँ छ ।

सांस्कृतीक र सामाजिक, रुपमा त्यहाँको दलितको अवस्था पिडादायी रहेको अवस्थामा अन्तरजातीय विबाहलाई प्रोत्साहन गरि आर्थिक सहयोग गर्ने निर्णयले भारतिय दलित समुदायमा त्यसको केहि सकरात्मक असर परेको भारतिय दलित अधिकारकर्मीको बुझाई छ ।

बिशेषगरि यो ब्यवस्थाले दलित युवाहरुमा राज्यप्रती सकरात्मक सोंच र समाजमा बिधमान जातिय बिभेद कम भइ सामाजिक अन्तरघुलनमा टेवा पुग्ने बिश्वास लिइएको छ ।

नेपालमा पनि यसरि अन्तरजातीय विबाह गर्ने जोडीलाई प्रोत्साहन स्वरुप सरकारबाट एक लाख नगद दिने घोषणा गरिएको भएपनि त्यसले निरन्तरा नपाएको अवस्था छ । साथै स्वयम त्यस्ता जोडीले पनि उतm रकम सहजै पाउन सकिरहेका छैनन् । अन्तरजातीय विबाह एक ठुलो बिषय नेपाली दलित समुदायमा बन्दै आएको छ । अन्तरजातीय विबाह गरेकै कारण हत्या सम्मका घटना हुने गरेका छन । त्यसैले अन्तरजातीय विबाहले फरक फरक समुदायबिच नजिकको सम्बन्ध बिस्तार गरि सामाजिक अन्तरघुलनमा पनि ठुलो योगदान दिने भएकाले यस्ता कार्यलाई अझै प्रोत्साहन गरि प्रभावकारी ढंगले सहयोगका कार्यक्रमहरु ल्याउन जरुरी छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्
 • बारपाकका दलित बस्ती पालमुनि

  गोरखा । भूकम्पको केन्द्रविन्दु बारपाकको दलित बस्तीका बासिन्दा अझै पालमुनि छन्। भूकम्पपछिको पहिरोले घरबारी लगेपछि थातथलो छाडेर आरसीयूपीको भवन आसपास बस्न...

  जेठ ६, २०७६
 • विकले परियार विहे गर्दा दलित जनप्रतिनिधिबाटै बहिष्कार

   दलितले गैर दलित विहे गर्दा समाजबाट बहिस्कारदेखि अपमान खेप्नुपरेका समाचार नयाँ होइनन् । तर दलित केटा र दलित केटीबीच विहे...

  बैशाख २२, २०७६
 • जनप्रतिनिधिबाटै कुटिए दलित

  सप्तरी । विवाह गरेको दुई दिन नबित्दै प्रेमीका लिएर भागेका एक युवकका कारण सप्तरीमा आधा दर्जनभन्दा बढी दलित कुटिएका छन्। वडाअध्यक्षको...

  बैशाख २६, २०७६
 • व्यवस्थापन समिति अध्यक्षकै घरमा कुटिए दलित प्रधानाध्यापक

  म्याग्दी । धवलागिरि गाउँपालिका–५ भेडिखाल्टास्थित जनज्योति आधारभूत विद्यालयका प्रधानाध्यापक रेशमबहादुर विश्वकर्मा जातीय विभेदको सिकार बनेका छन् । विद्यालय व्यवस्थापन समितिकी अध्यक्ष...

  बैशाख १९, २०७६
 • जसको पानी चल्दैन…

  विराटनगर । मोरङको जहदा गाउँपालिका–३, जयरामपुरका घुरण ऋषिदेवकी छोरी रनियाकुमारी र स्थानीय सन्थाल समुदायका लालो मुर्मुले प्रेमविवाह गरे । तल्लो जातिसँग बिहे...

  जेठ ७, २०७६
 • छुवाछुतको अँध्यारो तस्बिर

  हाम्रो समाजले निर्माण गरेको भष्मासुर हो, जातीय विभेद र छुवाछुत । महाकाली मेची पदयात्राका क्रममा भेटिएका सयौँ तथ्य एवं दृष्टान्तले यसको...

  बैशाख १८, २०७६
 • पोखरामा प्रभातफेरी गरेर विश्व स्वच्छ व्यवसायी दिवस मनाइने

  विश्व स्वच्छ व्यवसायी संगठनको आह्वानमा नेपालमा पनि विश्व स्वच्छ व्यवसायी दिवस विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईदै आएको छ । स्वच्छ व्यवसायको...

  बैशाख २७, २०७६