RaraNews

जागरण मिडिया प्रकाशित : २०७६/१२/१३ गते
९८७ पटक

जातकै आधारमा कोठा भाडामा बस्दा बिभेद भोगेकी कैलाली घोडाघोडीकी दिपा नेपाली काठमाडौ जिल्ला अदालतको पछिल्ले आदेशले थप शशंकीत बनेकी छन । काठमाडौं जिल्ला अदालतद्वारा थुनछेक बहसको आदेशमा प्रतिवादी श्रीकृष्ण बिडारी सहित चार जनालाई जनहि ३५ हजारका दरले एक लाख चालीस हजार धरौती तोकी अदालतले तारिखमा छोड्न आदेश दिएको हो । कोरना भाइरसबारे सर्वोच्च अदालतको निर्णय अनुसार उनीहरुलाई छाडिएको भए पनि अब निष्पक्ष अनुसन्धान हुनेमा उनले संका  गरेकी छन । “न्याय पाउन्छुकी भन्ने आशा थियो तर अब कतै केश नै ढिस्मीस हुन्छ की ? न्याय नपाउने हो की भन्ने चिन्ता छ ।” उनले भनिन् । उनले अदालती प्रकृया सर्वसाधारणलाई बुझ्न गाह्रो हुने भएकाले पनि आफु अझै अन्योलमै रहेको बताईन ।

काठमाडौं जिल्ला अदालतद्वारा थुनछेक बहसको आदेश एक लाख चालीस हजार धरौती

जातिय भेदभाव तथा दुव्र्यवहार गर्ने गृहमन्त्रालयका अधिकृत काठमाडौंका तार्केश्वर न.पा.१० का श्रीकृष्ण विडारी सहित चार जनालाई काठमाडौं जिल्ला अदालतद्वारा थुनछेक बहसको आदेशमा एक लाख चालीस हजार धरौती तोकी तारिखमा छोडिएको छ ।

श्रीकृष्ण विडारी सहित उनकी श्रीमती राधिका विडारी,जनकराज ढुङ्गाना र सन्तोषी ढुङ्गाना खनाललाई जनही रु.३५,००० का दरले जम्मा एक लाख चालीस हजार रुपैयां (रु.१,४०,०००) धरौती तोकी तारिखमा छोड्न अदालतले आदेश दिएको हो ।

कोरोना भाइरसको कहरमा सर्वोच्च अदालतको निर्णय अनुसार कारागारमा रहेका बन्दीहरुलाई सजाएको प्रकृति हेरी आवश्यकता अनुसार माफी दिई छोड्ने,कष्टडी वा थुनछेकमा रहेका अभियुक्तलाई परिस्थिति अनुरुप आदेश दिने निर्णय बमोजिम काठमाडौं जिल्ला अदालतको आदेश दिएको हो ।
जातिय भेदभाव तथा छुवाछूत सम्बन्धि (कसुर( सजाए) ऐन २०६८ को मुद्दामा सरकारी वकिल श्री विनिता कपालीले बहस गर्नु भएको थियो। वादी दिपा नेपालीका तर्फबाट अधिवक्ता प्रकाश नेपाली,अधिवक्ता सीताराम घले,अधिवक्ता चक्रमान बिश्वकर्मा,अधिवक्ता राम बहादुर मिजारले बहस गर्नु भएको थियो । त्यसैगरि अधिवक्ताद्वय वाल्मीकि आउजी र सुन्दर सेनी हुनुहुन्थ्यो ।
प्रतिवादी श्रीकृष्ण विडारी लगायतका तर्फबाट बरिस्ठ अधिवक्ता लव मैनाली सहित तीन जनाले बहस गर्नु भएको थियो । धरौती तोकी कानुनी कठघरामा ल्याउनु एक चरणको उपलब्धी -अधिवक्ता नेपाली

यता दिपा नेपालीको जातिय बिभेदको मुद्धामा संलग्न अधिवक्ता प्रकाश नेपालीले कानुनी प्रकृया अनुसार प्रतिवादी श्रीकृष्ण विडारी सहित उनकी श्रीमती राधिका विडारी,जनकराज ढुङ्गाना र सन्तोषी ढुङ्गाना खनाललाई जनही रु.३५,००० का दरले जम्मा एक लाख चालीस हजार रुपैयां (रु.१,४०,०००) धरौती तोकी तारिखमा छोड्न अदालतले आदेश दिएको बताउनु भयो । उहाँले प्रतिवादी चारजनालाई धरौती तोकी कानुनी कठघरामा ल्याउन सक्नु पनि एक चरणको उपलब्धी भएको बताउनु भयो । अझै कानुनी प्रकृयाबाकी रहेको र मुद्धा अझै टुङ्गोमा नपुगेकाले पनि कानुन बमोजिम न्याय पाईने बताउनु भयो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्
 • छुवाछूत गर्नेलाई कडा कारबाही : प्रधानमन्त्री

  काठमाडौँ — प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले छुवाछूतसम्बन्धी जघन्य घटनाका अपराधीलाई कानुनी दायरामा ल्याई कडा कारबाही गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन् । छुवाछूतविरुद्धको...

  जेठ २१, २०७७
 • हाम्रो नेपाल ‘छुवाछुत मुक्त राष्ट्र’ घोषणाः औचित्य र व्यवहार

  रेमवहादुर विक आज जातीय छुवाछूत अन्त्य घोषणा भएको दिनमा शुभकामना र हर्ष व्यक्त गरिरहेको बेला त्यही विभेदका कारण पाँच जनाले...

  जेठ २१, २०७७
 • कहिलेसम्म सहने विभेद ?

  सिद्धार्थ नेपाली नेपालमा दलितहरुको जनसंख्या झण्डै ७० लाख हराहारिमा रहेको विभिन्न संघसंस्थाले दाबी गर्दै आएका छन् । जसमध्ये धर्मका हिसाबले...

  जेठ २२, २०७७
 • क्वारेन्टिनमा पनि जातिय विभेद

  गुल्मी । पछिल्लो चरण दलित समुदायमाथि जातिय विभेदका श्रृखलाबद्ध घटना भई रहँदा स्थानीय सरकारले नै स्थापना गरेको क्वरेन्टिनभित्र समेत जातिय विभेद...

  जेठ २०, २०७७
 • रुकुम घटनाको कल डिटेल खोज गरिँदै

  रुकुम घटनाको प्राविधिक अनुसन्धान पाटोलाई सघाउन प्रहरीको सिआइबीको टोली रुकुम प्रस्थान गरेको छ। प्राविधिक सामग्रीसहित दुईजनालाई सोमबार रुकुम पठाइएका हो।...

  जेठ २०, २०७७
 • नेपालको गणतन्त्र, दलित र ब्राम्हिण वर्चश्व

  रेमबहादुर विक नेपालमा संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र प्राप्त भएको १२ वर्ष भयो । २०६३ जेष्ठ १५ गते संवैधानिक रुपमा हिन्दू सामन्तवादको...

  जेठ १९, २०७७
 • रुकुम घटना,सहिदको सपना र हाम्रो संकल्प

  ऋषि ‘आजाद’अहिले विशेषतः अभिजातहरु ‘दलित’ शब्दमा आत्म—सम्मान नभएको हुनाले यस शब्दलाई विस्थापित गरेर अरु शब्द राख्नुपर्ने विषयमा सामाजिक सञ्जाल तथा...

  जेठ २०, २०७७