RaraNews

जागरण मिडिया प्रकाशित : २०७६/१२/१९ गते
१८१ पटक

कोरोना भाईरको संक्रमण नफैलियोस भनेर अहिले सबै जना घरमै बसेका छौ । कतिपय कार्यालय,स्कुल,कलेहरु बन्दछन । घरमा सबै परिवार जम्मा भएर बस्दा कतिपय महिलालाई भने भान्सा समाल्नेकि बच्चाहरु समाल्ने चिन्ताले पिरोलेको छ ।

हुन पनि चिया,खाजा,खाना,घरको सरसफाई र चकचके बच्चाहरुलाई समाल्दा झनै कामको बोझ थपिएको छ । गाउँघरको अबस्था अझै दर्दनाक छ । भान्सा,बालबच्चा,घाँसदाउरा,मेलापात गर्नु पर्छ ,अझै पनि पितृ सत्तात्मक हाम्रो समाजमा घरभित्रको काम,बालबच्चाको रेखदेख महिलाको पोल्टामै पर्छ । अभिनेत्रि संचिता लुईटेलले बन्दाबन्दीको बेलामा बालबच्चाको रेखदेखको अनुभव राख्नु भएको छ ।

अहिले त घरमै छौ । मैले आफ्ना बच्चाहरुलाई बिशेष सरसफाईमा जोड दिन्छु । बाहिरबाट घर भित्र आउदा पानी छोएर आउनु,हातखुट्टा छोएर आउनु पर्छ भन्ने संस्कार पहिला हाम्रै थियो । त्यो चिजलाई हामी बिर्सदै गएको हो । अहिले हामी त्यहि ठाउँमा पुगेका छौ ।

हामीले बच्चाहरुलाई माया गरेर हातले मुछेर खाना खुवाउने गछौ अब यसलाई परिर्वत गर्न जरुरी छ ।अहिले कोरोना भाईरसको माहामारी फैलिएको छ त्यसै चम्चाको प्रयोग गरौ । धेरै जनाले भन्नु हुन्छ बच्चाहरुले स्कुलमा त खाईरहेको हुन्छ अब घरमा कस्तो खाने कुरा खान दिने भन्नुहुन्छ । अहिले खासमा शक्ति दिने खानाहरु खुवाउने ,तागत दिने खाना खुवाउने,घाटीलाई सुख्खा नराख्ने । मेरा बच्चा बिहान चाडैनै उठ्छन अनि उनीहरुसंगै म पनि योगा गर्छु । बच्चाहरुसंगै आमा पनि बच्चा हुन जरुरी छ । तिम्रो उमेरमा म पनि यस्तो गर्थे भनेर अनुभव सुनाउदा बच्चाहरु सजिलै मान्छ । त्यस्तै बच्चालाई भान्सामा पनि संगै लैजाने साना – साना कुरा सिकाउने,बडारकुडार गर्दा संगसंगै गर्न लगाने गर्छु ।

अहिलेको समयमा बच्चाहरुलाई भित्रमात्रै राख्नु हुन्न बाहिर नगए पनि बिहानको घाममा घरको छत,कौशि अथवा आगनमा खेलाउने गर्नुपर्छ । डाक्टरहरुको सुझाव अनुरुप नै मैले पनि त्यहि गर्दै आएकी छु । सकेसम्म मनोरञ्जनमा पनि जोड दिनुपर्छ । पुराना गीत गाउन लगाउने जसले गर्दा भाषामा सुधार हुन्छ ।

घर बाहिर निस्कने कुरामा प्राय सबैको घरमा झगडा पर्छ । कोरोना के हो भनेर पनि सामान्यरुपमा थाहा दिनुपर्छ । कोरोना सम्बन्धी समाचारसंगै राखेर देखाउने जसले गर्दा सरकारको नियम रहेछ भनेर बच्चाहरु पनि जानकार हुन्छन । यो बेलमा आमा साथी बन्न सक्नुपर्छ । बच्चाको उमेर नै चकचक गर्ने,खेल्ने,उफ्रने उमेर हो ,भित्र बस्दा गाह्रो हुन्छ त्यसैले उनीहरुसंगै रमाउनु पर्छ । बाबा आमाले पनि यो बेलामा बच्चालाई समय दिने अनुभव बाड्ने गर्दा बच्चाले जिउने कला पनि सिक्छ ।

(कट्वाल रेडियो पत्रिकामा गरिएको कुराकानीको आधारमा)

प्रतिकृया दिनुहोस्
 • छुवाछूत गर्नेलाई कडा कारबाही : प्रधानमन्त्री

  काठमाडौँ — प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले छुवाछूतसम्बन्धी जघन्य घटनाका अपराधीलाई कानुनी दायरामा ल्याई कडा कारबाही गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन् । छुवाछूतविरुद्धको...

  जेठ २१, २०७७
 • हाम्रो नेपाल ‘छुवाछुत मुक्त राष्ट्र’ घोषणाः औचित्य र व्यवहार

  रेमवहादुर विक आज जातीय छुवाछूत अन्त्य घोषणा भएको दिनमा शुभकामना र हर्ष व्यक्त गरिरहेको बेला त्यही विभेदका कारण पाँच जनाले...

  जेठ २१, २०७७
 • क्वारेन्टिनमा पनि जातिय विभेद

  गुल्मी । पछिल्लो चरण दलित समुदायमाथि जातिय विभेदका श्रृखलाबद्ध घटना भई रहँदा स्थानीय सरकारले नै स्थापना गरेको क्वरेन्टिनभित्र समेत जातिय विभेद...

  जेठ २०, २०७७
 • नेपालको गणतन्त्र, दलित र ब्राम्हिण वर्चश्व

  रेमबहादुर विक नेपालमा संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र प्राप्त भएको १२ वर्ष भयो । २०६३ जेष्ठ १५ गते संवैधानिक रुपमा हिन्दू सामन्तवादको...

  जेठ १९, २०७७
 • रुकुम घटनाको कल डिटेल खोज गरिँदै

  रुकुम घटनाको प्राविधिक अनुसन्धान पाटोलाई सघाउन प्रहरीको सिआइबीको टोली रुकुम प्रस्थान गरेको छ। प्राविधिक सामग्रीसहित दुईजनालाई सोमबार रुकुम पठाइएका हो।...

  जेठ २०, २०७७
 • कहिलेसम्म सहने विभेद ?

  सिद्धार्थ नेपाली नेपालमा दलितहरुको जनसंख्या झण्डै ७० लाख हराहारिमा रहेको विभिन्न संघसंस्थाले दाबी गर्दै आएका छन् । जसमध्ये धर्मका हिसाबले...

  जेठ २२, २०७७
 • रुकुम घटना,सहिदको सपना र हाम्रो संकल्प

  ऋषि ‘आजाद’अहिले विशेषतः अभिजातहरु ‘दलित’ शब्दमा आत्म—सम्मान नभएको हुनाले यस शब्दलाई विस्थापित गरेर अरु शब्द राख्नुपर्ने विषयमा सामाजिक सञ्जाल तथा...

  जेठ २०, २०७७